تابلو برق و کاربرد آن

تابلو برق یک محفظه برای نصب و سیم بندی تجهیزات الکتریکی است که کلیدها و قطعات کنترلی و حفاظتی و لوازم نمایشگر (ولتاژ، جریان، فرکانس، توان و …) روی آن نصب می‌شوند. همچنین تابلوهای برق جهت جلوگیری از وارد شدن شوک الکتریکی به کاربرانِ تجهیزات و حفاظت تجهیزات در برابر عوامل محیطی استفاده می‌شوند. به عبارت دیگر تابلو برق ، فضایی تعبیر می شود که برای سامان دهی انشعابات برق در یک محیط ایجاد شده است. این فضا برای حفظ ایمنی محیط و خارج از دسترس به صورت یک جعبه طراحی شده است. مزیت دیگر آن علاوه بر ایجاد ایمنی، بهبود جلوه‌ی بصری است.

جنس جعبه می تواند فلزی و یا غیر فلزی باشد. یک تابلو برق شامل انواع محفظه های استقرار کلید، شینه، محفظه فشار ضعیف و محفظه ای می‌باشد که برای سایر تجهیزات تعبیه شده است. این محفظه ها با صفحات فلزی از یکدیگر مجزا شده اند. در صورت وقوع حادثه، در هر جزء، سایر محفظه ها در امان خواهند بود.

کاربرد تابلو برق

در کار با تجهیزات الکترونیک لازم است که به برخی نکات توجه شود. که این نکات را می‌توان در سه دستۀ نظارت، محافظت و کنترل دسته‌بندی کرد. برای نظارت بر تجهیزات الکترونیک، معمولاً از دستگاه‌های نمایشگر در تابلو برق کمک گرفته می شود. این تجهیزات به ما کمک می‌کنند تا میزان جریان، ولتاژ، فرکانس، توان و … را در هر لحظه مشاهده کنیم.

مسئلۀ محافظت به کاربران دستگاه‌های الکترونیک برمی‌گردد. کار با وسایل الکترونیک در صورت رعایت نکردن نکات ایمنی ممکن است گاهی خطرآفرین باشد؛ که به این منظور در این دستگاه‌ها از تجهیزاتی برای قطع سریع جریان برق در مواقع خطر استفاده شده است.

کنترل شدت جریان، ولتاژ و فرکانس جریان نیز در این دستگاه صورت می‌گیرد. از برخی دستگاه‌های الکترونیک تنها در شرایط خاصی باید استفاده کرد. به همین خاطر کنترل موارد بالا برای دستگاه ضروری خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و سفارش تابلو برق ایمن خود می توانید به وب سایت الکتریک دقیق تبریز مراجعه کنید.

تابلو های برق از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

در اصل شامل سوئیچ ها، دستگاه های محافظ از جمله کلیدها، فیوزها، جدا کننده ها، قطع کننده های مدار، رله ها، قطعات کنترل، دستگاه های برقی، ترانسفورماتورهای جریان، ترانسفورماتورهای پتانسیل، و تجهیزات مختلف از این نوع می باشند.

برخی تجهیزات تابلو برق به گونه ای طراحی شده اند تا بتوانند هم در شرایط طبیعی و هم در شرایط غیر طبیعی به فعالیت خود ادامه دهند.

کلید های برق: دستگاهی است که برای قطع و وصل کردن مدار الکتریکی در مسیری مناسب استفاده می شود. کلیدهای برق در چند دسته طبقه بندی می شوند: سوئیچ های جریان هوا،سوئیچ های روغنی

فیوز: قسمت کوچکی از یک سیم یا نوار باریک است که زمانیکه جریان های جاری بیش از اندازه از آن عبور می کنند ذوب می شود. فیوز برای حفاظت در مقابل جریان به مدار اضافه شده است.

قطع کننده های مدار: قطع کننده مدار وسیله ای است که می تواند مدار را در تمام شرایط قطع و وصل کند.

رله ها : رله دستگاهی است که خطا را تشخیص داده اطلاعات را به قطع کننده مدار میفرستد.

طبقه بندی تابلو برق

تابلو برق می تواند بر مبنای سطح ولتاژ بصورت زیر طبقه بندی شود.

ولتاز پایین

ولتاژ متوسط

ولتاژ بالا

انواع تابلو برق

تابلوهای برق موجود در اماکن مختلف بر اساس ویژگی های مختلفی نظیر ولتاژ، ساختار، کاربرد، محل نصب و طرز قرار گیری در گروه های مختلفی تقسیم بندی می شوند؛

تابلوهای برق بر اساس ساختار و نوع طراحی در سه گروه مختلف تقسیم بندی می شوند؛

  1.  ثابت (Metal Enclosed)

  2.  کشویی (Withdrawable)

  3.  (Rack)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *